Nawigacja

Aktualności

70. rocznica zakończenia II wojny światowej – Gdańsk, 8 maja 2015

  • Władze miasta Gdańska, kombatanci, goście wydarzenia.

8 maja br. pod pomnikiem „Tych, co za polskość Gdańska” odbyły się uroczystości 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Następnie przemówienia wygłosili Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że:

Historia uczy, że najlepszym obronnym narzędziem, które zapobiegło III wojnie światowej było NATO. Pakt Północnoatlantycki stał się narzędziem pokoju. Dlatego wierzę, że fabryki broni oraz zakupy sprzętu wojskowego już wkrótce ruszą z największą wydajnością. Jeśli pragniemy pokoju, musimy przygotowywać się do walki. 

Po przemówieniach modlitwę odprawił metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Oddana została salwa honorowa oraz odbył się apel poległych. U stóp pomnika delegacje złożyły wieńce.

Organizatorem wydarzenia był Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. 


Uroczystości towarzyszyła przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Wygnańcy”. 

Wystawa przypomina o deportacjach i wysiedleniach, jakie spotkały miliony Polaków w trakcie II wojny światowej. Podejmuje także temat powojennych migracji ludności. Na ekspozycję składają się fotografie z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.

Premiera wystawy „Wygnańcy” miała miejsce 4 marca 2008 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli; następnie pokazywana była także we Francji i w Niemczech. Jej głównymi autorami są Kazimierz Wóycicki, Agnieszka Rudzińska, Łukasz Kamiński, Andrzej K. Kunert, Anna Piekarska i Paweł Rokicki.

Wystawa dostępna będzie do 25 maja.

do góry