Nawigacja

Aktualności

I Bieg Szlakiem Leśnych – Lipinki, 30 maja 2015

  • Finaliści I Biegu Szlakiem Leśnych
  • Upominki dla zawodników wręczała Marzena Kruk, naczelnik OBUiAD w Gdańsku
  • 30 maja br. odbył się w Lipinkach I Bieg Szlakiem Leśnych
  • Wzięło w nim udział 129 zawodników
  • Biegowi towarzyszyły wydarzenia o charakterze edukacyjnym przygotowane przez IPN

30 maja br. odbył się w Lipinkach, malowniczej miejscowości położonej w Borach Tucholskich, I Bieg Szlakiem Leśnych. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 12 km w zróżnicowanym terenie (w tym drogami leśnymi). Organizatorzy przewidzieli klasyfikację generalną kobiet i mężczyzn w kilku kategoriach wiekowych. W Biegu wystartowało ostatecznie 129 osób. Pierwszy wśród Panów był Mariusz Pawłowski, wśród Pań triumowała Julita Żukocińska (szczegółowe wyniki w załączniku).

Wydarzeniu towarzyszyły gry edukacyjne przygotowane z myślą o najmłodszych. Oprawę historyczną zapewnili Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej AK „Rota" Grudziądz. Jednym z ostatnich elementów uroczystości było oddanie hołdu Żołnierzom Niezłomnym poległym w walce o niepodległość Polski. Prelekcję na temat potyczki pod Lipinkami, która miała miejsce 3 czerwca 1946 r., wygłosiła Marzena Kruk, naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Gdańsku. Na zakończenie przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Nadleśnictw Osie i Dąbrowa złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Lipinkach.

Celem I Biegu Szlakiem Leśnych była popularyzacja historii lokalnej oraz upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego walczących o odzyskanie przez Polskę suwerenności, a także promowanie zdrowego trybu życia i poznania piękna przyrodniczego Borów Tucholskich oraz Gminy Warlubie. Mamy nadzieję, że I Bieg Szlakiem Leśnych był dla Państwa okazją do wypróbowania swoich sił w sportowych zmaganiach, kibicowania najbliższym, ale także swoistą lekcją patriotyzmu.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wydarzenia na stronie Facebook Delegatury IPN w Bydgoszczy oraz na stronę internetową I Biegu Szlakiem Leśnych.

Organizatorami I Biegu Szlakiem Leśnych byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Lipinek, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Współpraca: Nadleśnictwa Dąbrowa, Nadleśnictwa Osie oraz Urząd Gminy Warlubie. Patron medialny: Bydgoscy Biegacze.

 


Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do uczestniczenia w kolejnych wydarzeniach o charakterze sportowym i edukacyjnym. Jesienią br. odbędzie się w Gdańsku kolejny etap Biegowego Grand Prix Siedlec im. Antoniego Browarczyka.

do góry