Nawigacja

Aktualności

Wykład Kajetana Rajskiego „Wilczęta”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” – Bydgoszcz, 20 kwietnia 2015

  • Spotkanie otworzył dr Marek Szymaniak (Delegatura IPN w Bydgoszczy)
  • Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miasta w Bydgoszczy

20 kwietnia br. odbyło się spotkanie Klubu im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy, na którym Kajetan Rajski, autor publikacji Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, opowiedział o losach rodzin żołnierzy powstania antykomunistycznego po II wojnie światowej. W spotkaniu wzięli udział: Romuald Rajs (syn kpt. „Burego”), Michał Ostapiuk (biograf kpt. „Burego”) oraz Janusz Niemiec (syn mjr. Żubryda); poprowadził je dr Marek Szymaniak, kierujący pracą pionu naukowego w Delegaturze IPN w Bydgoszczy.

Dodatkowe informacje o cyklu spotkań (klik). Zapraszamy również na stronę Klubu im. gen. Stefana Roweckiego w Bydgoszczy.


Recenzje książki:

Książka „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” zawiera dwanaście rozmów, które przeprowadziłem z synami i córkami żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po drugiej wojnie światowej. Wśród ojców moich rozmówców są osoby znane, jak na przykład rtm. Witold Pilecki czy sierż. Józef Franczak ps. „Lalek”, oraz mniej znane, jak por. Aleksander Pityński ps. „Kula” czy Franciszek Perlak. Każda z tych rozmów dzieli się na dwie części, choć nie są one oddzielone od siebie formalnie. W pierwszej z nich rozmawiam z moim rozmówcą o postaci jego ojca, o tym, w jakich jednostkach służył, jakie były jego losy wojenne i powojenne. Z kolei w drugiej części dyskusja schodzi na osobę mojego rozmówcy, w jakich okolicznościach się urodził, jak wyglądało jego dzieciństwo czy młodość. Pamiętajmy, że niektórzy spośród ojców moich rozmówców zginęli, gdy ci mieli osiem miesięcy czy półtora roku, nie mają prawa zatem pamiętać swoich ojców. Inni w wyniku wyroku komunistycznego sądu siedzieli długie lata w więzieniu (wpolityce.pl).

Takiej książki jeszcze nie było! W natłoku spraw i obowiązków odkładałem lekturę maszynopisu na później, uznając podświadomie, że jest to po prostu jeszcze jedna książka o „żołnierzach wyklętych”. Dziś mogę śmiało wyznać, że lektura tych kilkunastu wywiadów z potomkami „wyklętych”, jakie przeprowadził Kajetan Rajski, prawdziwie mną wstrząsnęła. Nam, Polakom, potrzeba takich świadectw, by umacniały w nas heroiczność cnót, mądre bohaterstwo i pamięć o tych, którzy powinni nas wciąż inspirować w walce o lepszą Polskę (dr hab. Sławomir Cenckiewicz).

Komuniści chcieli ich nie tylko zetrzeć z powierzchni ziemi, ale też wymazać z naszej pamięci. Przetrwali tam, gdzie przed nimi pokolenia polskich bohaterów walki o wolność – w pamięci rodzinnej. Dziś, gdy Żołnierze Niezłomni odzyskują należne im miejsce w narodowym panteonie, rozmowy z ich bliskimi w tej książce, są kapitalnym źródłem wiedzy o tym, jacy byli i jak wyglądał świat, któremu nie ulegli. Znakomita lektura, którą serdecznie polecam! (Rafał A. Ziemkiewicz)

do góry