Nawigacja

Aktualności

Spotkanie autorskie dr Izabelli Sachy – Wejherowo, 11 kwietnia 2015

  • Tomasz Fopke, Dyrektor Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
  • Wstęp historyczny przeprowadził dr hab. Grzegorz Berendt
  • Miejsce: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

11 kwietnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie autorskie dr Izabelli Sachy, autorki książki Gdyście w obóz przybyć już raczyli… Obraz kultury lagrowej w świadectwach więźniów Buchenwaldu 1937–1945. Spotkanie poprowadził dr hab. Grzegorz Berendt (pracownik pionu naukowo-edukacyjnego IPN w Gdańsku).

Gości spotkania przywitał Tomasz Fopke – Dyrektor Muzeum. W trakcie wstępu dr hab. Grzegorz Berendt przypomniał historię niemieckich obozów koncentracyjnych. Autorka zilustrowała swoje wystąpienie ciekawą prezentacją multimedialną. Pokazała w niej zdjęcia (niektóre wykonane skrycie przez więźniów) ukazujące obozowe baraki i budynki i warunki życia w obozie. Opowiedziała również o życiu kulturalnym oprawców – członków SS (np. o ogrodzie zoologicznym zorganizowanym przez komendanta). Pokazała również stan obozu Buchenwald w chwili obecnej.

***

Celem książki Magdaleny Izabelli Sachy, wydanej przez gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej, jest zbadanie obrazu kultury lagrowej w świadectwach więźniów obozu koncentracyjnego Buchenwald w latach 1937–1945. Praca powstała na podstawie relacji oraz tekstów literackich stworzonych przez więźniów.

Magdalena Izabella Sacha (ur. 1973) – absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa (2004), pracownik Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2001–2009 dyrektor polsko-niemieckiego Muzeum Regionalnego w Krokowej. W latach 1998–2000 wolontariuszka w Miejscu Pamięci Buchenwald, gdzie pojawiła się inspiracja do niniejszej pracy, nagrodzonej w 2005 r. wyróżnieniem Foundation Auschwitz (Bruksela) oraz nagrodą Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w konkursie „Pamięć II wojny światowej”. Stypendystka m.in. Fundacji Klasyki Weimarskiej w Weimarze i Instytutu Herdera w Marburgu. Inne publikacje: Topos Mazur jako raju utraconego w literaturze niemieckiej Prus Wschodnich (Olsztyn 2001).


Organizatorami wydarzenia były Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

do góry