Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Tomasza Sommera „Operacja Antypolska NKWD 1937–1938” (Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 31 marca 2015

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zapraszają na wykład dr. Tomasza Sommera „Operacja Antypolska NKWD 1937–1938”.

„W Związku Sowieckim pod koniec lat 30. XX wieku miało miejsce ludobójstwo na Polakach. Ofiary wyselekcjonowano na podstawie kryteriów narodowościowych i politycznych, w obu wypadkach podkreślając ich etniczność jako funkcję determinującą ich rzekomą winę. Decyzja o przeprowadzeniu ludobójstwa zapadła na szczycie sowieckiej władzy” (Tomasz Sommer)

Dr Tomasz Sommer – tzw. Operacją polską NKWD zajmuje się od 6 lat. W tym czasie wydał pierwszy zbiór poświęconych jej dokumentów pt. „Rozstrzelać Polaków – Ludobójstwo Polaków w Związku Sowieckim. Dokumenty z centrali” (2010) oraz zbiór relacji świadków tej sowieckiej zbrodni „Dzieci operacji polskiej mówią” (2013). Wydana w 2014 roku książka „Operacja Antypolska NKWD 1937–1938” jest zwieńczeniem programu badawczego, który obejmował lekturę tysięcy dokumentów, setek opracowań, rozmowy z dziesiątkami świadków oraz konsultacje z czołowymi rosyjskimi historykami epoki stalinizmu.

***

Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Spotkanie odbywa się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy. Patronem medialnym spotkania jest Polskie Radio PiK.

Informacje o spotkaniu także na stronach Facebook Klubu Grota w Bydgoszczy oraz Delegatury Instututu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miasta w Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1)
Termin: 31 marca 2015 (wtorek). Początek – godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry