Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamięci ofiar UB i SB – Kwidzyn, 28 lutego 2015

  • Krzysztof Filip (IPN Gdańsk) w trakcie uroczystości

28 lutego odbyła się w Kwidzynie uroczystość odsłonięcia tablicy Pamięci Ofiar UB i SB. Tablica na której napisano „Tutaj prześladowano Patriotów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę”, umieszczona została na budynku przy ul. Chopina 26. W okresie stalinowskim był on siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W uroczystości wzięli udział poseł Kazimierz Smoliński, wiceburmistrz Kwidzyna Roman Bera, Czesław Czyżewski (właściciel budynku, tczewski przedsiębiorca), oddziały Brygady Pomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego z Gdańska, Kwidzyna i Kościerzyny. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował pracownik pionu naukowego Krzysztof Filip, który wygłosił w trakcie uroczystości krótkie przemówienie. Poświęcenia tablicy dokonał prowincjał franciszkanów w Gdańsku o. Jan Maciejowski. Wśród gości i publiczności obecni byli również ostatni przedstawiciele Żołnierzy Wyklętych z Kwidzyna: Eugeniusz Marian Zarzycki oraz Roman Bronowicki. Wartę honorową przy tablicy pełnili harcerze.

Uroczystość zakończył program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Janowie oraz msza św. w kościele św. Trójcy w intencji Żołnierzy Wyklętych.

***

Inicjatorami wydarzenia oraz fundatorami tablicy byli dwaj radni PiS z Kwidzyna oraz członkowie ONR z Kwidzyna.

Fot. Mirosław Wiśniewski

do góry