Nawigacja

Aktualności

Wykład „Przywróćmy ich pamięci! Poszukiwanie miejsc pochówków i ekshumacje ofiar zbrodni komunistycznych na przykładzie prac prowadzonych na terenie Białostocczyzny (spotkanie Klubu Historycznego im. gen „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 25 lutego 2015

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z dr. Marcinem Zwolskim, który wygłosi wykład o poszukiwaniach miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych przez komunistyczne władze (temat wykładu: „Przywróćmy ich pamięci! Poszukiwanie miejsc pochówków i ekshumacje ofiar zbrodni komunistycznych na przykładzie prac prowadzonych na terenie Białostocczyzny”). Wystąpienie połączone będzie z pokazem krótkiego filmu o pracach ekshumacyjnych na terenie Białostockiego Aresztu Śledczego.

W latach 1944–1956 władze komunistyczne zamordowały w Polsce około 50 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Mordy dokonywane były skrycie, a zwłoki ofiar grzebano najczęściej w bezimiennych dołach. Dr Marcin Zwolski zainicjował poszukiwanie miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych na terenie Białostockiego Aresztu Śledczego, przyczyniając się do odnalezienia i ekshumowania szczątków prawie 100 osób.

Spotkanie rozpocznie się 25 lutego br. (w środę) o godz. 17.00 w Sali Łochowskiego w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, przy ul. Jezuickiej 2.

Marcin Zwolski – doktor historii, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, badacz opozycji antykomunistycznej w PRL, dziejów aparatu bezpieczeństwa (szczególnie więziennictwa) i represji komunistycznych w okresie powojennym; autor wielu publikacji, m.in. monografii Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim (Białystok 2013), Więzienie w Białymstoku w latach 1944–1956 (Białystok 2011). Inspirator i uczestnik ekshumacji ofiar zbrodni komunistycznych w Białymstoku.

Więcej informacji: www.facebook.com/grot.bydgoszcz

Wstęp wolny, zapraszamy!

do góry