Nawigacja

Aktualności

Wykład ks. kan. dr. Macieja Kwietnia (Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Trójmieście) – Gdańsk, 9 lutego 2015

9 lutego br. (w poniedziałek), o godz. 16.00, rozpocznie się w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku (ul. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego) wykład ks. kan. dr. Maciej Kwietnia „Pro Christo et Patria. Księża-męczennicy w duchowej przestrzeni Wolnego Miasta Gdańska”.

***

Wiek XX był naznaczony zbrodniczymi ideologiami komunizmu i nazizmu. To czas, w którym chrześcijanie po raz kolejny potwierdzili gotowość do oddania życia za wiarę. W poprzednim stuleciu powrócili męczennicy – znani i nieznani bohaterowie walk o chrześcijańską tożsamość. Wśród nich szczególną kartę zapisali kapłani pracujący na terenie Wolnego Miasta Gdańska – ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Marian Górecki – bezkompromisowi obrońcy sprawy Bożej, zaliczeni do grona błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej. Ich duchowa sylwetka, działalność i patriotyczne zaangażowanie są fascynującym świadectwem miłości do Kościoła i drugiego człowieka. Potwierdzają to akta procesu beatyfikacyjnego, które stanowią podstawę wykładu.

Ks. kan. dr Maciej Kwiecień – notariusz w Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym, archidiecezjalny duszpasterz biblioteczny.

***

Spotkanie odbywa się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście.

Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry