Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu dokumentalnego „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939–1945” – Toruń, 29 stycznia 2015

29 stycznia br. (w czwartek) o godz. 18.00 w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu (pl. bł. Stefana W. Frelichowskiego 1) odbędzie się pokaz filmu „Eksterminacja inteligencji pomorskiej”.

Film zrealizowany został przez członków Unisławskiego Towarzystwa Historycznego z udziałem nauczycieli i uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Unisławiu. Zdjęcia kręcone były m.in. w obozie Stutthof, miejscach kaźni Polaków w Piaśnicy, Górce Klasztornej i Fordonie. Twórcy dotarli do świadków tragicznych zdarzeń, odwiedzili z kamerą historyków i archiwistów z Bydgoszczy, Gdańska i muzealników ze Stutthofu.

Produkcja ukazuje ogrom zbrodni dokonanej na polskim Pomorzu w latach II wojny światowej. Dramaty pięciu patriotów stanowią exemplum hekatomby polskiej elity. Bohaterami są ks. Feliks Bolt z parafii w Srebrnikach koło Wąbrzeźna, urzędnik z Chełmna Maksymilian Kneblewski, dr Stefan Mirau z Gdańska, ks. Alfons Schultz, pracujący w Konarzynach i Subkowach, oraz sługa boży ks. Jan Lesiński, wikariusz parafii w Grudziądzu i Gdyni Grabówku.

W trakcie spotkania będzie można zwiedzać wystawę „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu południowym” przygotowaną przez pracowników OBEP IPN Delegatury w Bydgoszczy.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry