Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu dokumentalnego „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939–1945” – Unisław, 22 stycznia 2015

22 stycznia 2015 r. w klubie „Magazyn” w Unisławiu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939–1945”. Stworzony przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne oraz Liceum Ogólnokształcące w Unisławiu film ukazuje temat wymordowania przez Niemców polskiej warstwy przywódczej, w tym również znacznej części przedstawicieli duchowieństwa diecezji chełmińskiej. W sposób szczególny przedstawiono postacie ks. Franciszka Bolta, ks. Aleksandra Schulza – senatorów RP, a także ks. Jana Lesińskiego, urzędnika z Chełmna Maksymiliana Kneblewskiego oraz wspaniałego lekarza z Gdańska dr. Stefana Mirau. Produkcja oparta jest na materiałach archiwalnych Oddziału IPN w Gdańsku, Delegatury IPN w Bydgoszczy, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oraz Muzeum Stutthof. W produkcję filmu zaangażowani byli pracownicy IPN: dr Monika Tomkiewicz z OKŚZpNP w Gdańsku oraz dr Tomasz Ceran z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

W uroczystości wzięli udział: dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu w Gdańsku Prokurator Maciej Schulz, kierownik Działu Dokumentacji Muzeum Stutthof w Sztutowie dr Danuta Drywa.

Prezentacji filmu towarzyszył występ chóru Unisławskiego Towarzystwa Artystycznego, który wykonał  pieśń pt. „Hymn Trzeciego Tysiąclecia”, odnoszącą się do idei pokoju i głębi człowieczeństwa.

Film powstał podczas projektu „Młodzieżowy Instytut Filmu Dokumentalnego” w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014” – Muzeum Historii Polski w Warszawie. Scenariusz i reżyseria Sebastian Bartkowski (historyk z Unisławia).

do góry