Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Zapomniani kaci Hitlera” – Chełmno, 22 stycznia – 2 lutego 2015

Od 22 stycznia do 2 lutego br. w Katolickim Gimnazjum i Liceum Księży Pallotynów w Chełmnie (ul. Słowackiego 1) jest prezentowana wystawa „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.”.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład jej współautora dr. Tomasza Cerana z Delegatury IPN w Bydgoszczy, które opowiedział o zbrodniach niemieckich na Pomorzu Gdańskim w 1939 r. ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni w Klamrach koło Chełmna.

***

Wystawa prezentuje zbrodniczą działalność organizacji obywateli polskich niemieckiego pochodzenia, członków Selbstschutzu Westpreussen w Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie jesienią 1939 r. Poszczególne plansze pokazują metodę zabijania, topografię terroru, sylwetki i motywacje wybranych sprawców, wybrane miejsce kaźni oraz formy pamięci o zbrodniach.

Ekspozycja została przygotowana przez dr Izabelę Mazanowską i dr. Tomasza Cerana, pracowników Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Wystawa składa się z dwudziestu jednostronnych plansz.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry