Nawigacja

Aktualności

Spotkanie autorskie dr Izabelli Sachy – Sopot, 11 stycznia 2015

  • Goście spotkania. Miejsce: Sala Debory kościoła Zbawiciela w Sopocie

11 stycznia 2015 w Sali Debory kościoła Zbawiciela w Sopocie odbyło się spotkanie autorskie dr Izabelli Sachy, autorki książki „Gdyście w obóz przybyć już raczyli…”. Obraz kultury lagrowej w świadectwach więźniów Buchenwaldu 1937–1945. Spotkanie poprowadzili dr hab. Grzegorz Berendt (pracownik pionu naukowo-edukacyjnego IPN w Gdańsku) oraz prof. UG Tadeusz Stegner (Uniwersytet Gdański). W trakcie spotkania, które otworzył duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, autorka przedstawiła w prezentacji multimedialnej obraz kultury lagrowej. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób.

***

Celem książki Magdaleny Izabelli Sachy, wydanej przez gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej, jest zbadanie obrazu kultury lagrowej w świadectwach więźniów obozu koncentracyjnego Buchenwald w latach 1937–1945. Praca powstała na podstawie relacji oraz tekstów literackich stworzonych przez więźniów.

Magdalena Izabella Sacha (ur. 1973) – absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa (2004), pracownik Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2001–2009 dyrektor polsko-niemieckiego Muzeum Regionalnego w Krokowej. W latach 1998–2000 wolontariuszka w Miejscu Pamięci Buchenwald, gdzie pojawiła się inspiracja do niniejszej pracy, nagrodzonej w 2005 r. wyróżnieniem Foundation Auschwitz (Bruksela) oraz nagrodą Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w konkursie „Pamięć II wojny światowej”. Stypendystka m.in. Fundacji Klasyki Weimarskiej w Weimarze i Instytutu Herdera w Marburgu. Inne publikacje: Topos Mazur jako raju utraconego w literaturze niemieckiej Prus Wschodnich (Olsztyn 2001).

Organizatorem spotkania była Parafia Ewangelicko-Augsburska Gdynia-Sopot-Gdańsk.

do góry