Nawigacja

Aktualności

Spotkanie autorskie dr. hab. Sławomira Cenckiewicza „Atomowy Szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów” (Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 27 listopada 2014

27 listopada br. (w czwartek), o godz. 17.00, rozpocznie się w Oratorium Jana Pawła II (ul. Plac Kościeleckich 7, przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy) spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy. Gościem Klubu będzie dr hab. Sławomir Cenckiewicz, który przedstawi książkę „Atomowy Szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów". 

***

„Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów" nie jest kolejnym głosem w jałowej i trwającej bez końca dyskusji pod hasłem „bohater czy zdrajca". Choć autorzy z sympatią spoglądają na postać i działalność „Jacka Stronga", to ich książka jest przede wszystkim próbą rzetelnego przybliżenia szpiegowskiego rzemiosła, jakim posługiwał się Kukliński. W oparciu o nieznane i niepublikowane dokumenty z archiwów tajnych służb PRL oraz bogatej literatury z Rosji i Stanów Zjednoczonych, Sławomir Cenckiewicz i Sebastian Rybarczyk opisują szpiegowską działalność Kuklińskiego w szerszej, nigdy nie opisanej perspektywie wojny wywiadów pomiędzy KGB i GRU a CIA. Czy „Jack Strong" był rzeczywiście wyjątkowym i cennych agentem CIA? Co wiedział? Dlaczego cieszył się tak wielkim zaufaniem Jaruzelskiego, Kiszczaka i „towarzyszy radzieckich"? W jaki sposób ograł stąpającą mu po piętach WSW? I jak zdołał uciec z Polski? O tej niesamowitej historii przeczytacie w tej książce.

[z opisu wydawcy]

***

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz – historyk, publicysta, b. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej (w l. 2007–2008 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku). Autor publikacji naukowych poświęconych historii m.in. emigracji politycznej, służb specjalnych, opozycji antykomunistycznej.

***

Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Spotkanie odbywa się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy.

Po wykładzie będzie można zakupić książkę.

Informacje o spotkaniu także na stronach Facebook Klubu gen. „Grota" w Bydgoszczy oraz Delegatury Instututu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Powiązane wiadomości

do góry