Nawigacja

Aktualności

Prezentacja edukacyjnej gry planszowej „Bydgoskie ścieżki pamięci. Wiek XX” – Bydgoszcz, 25 listopada 2014

  • Otwarta lekcja pokazowa z udziałem uczniów
  • O grze opowiedział jej autor, dr Tomasz Ceran (pracownik pionu naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy)

25 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Norwida w Bydgoszczy odbyła się prezentacja edukacyjnej gry planszowej „Bydgoskie ścieżki pamięci. Wiek XX". Na spotkaniu obecny był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosław Golon. Po prezentacji gry odbyła się otwarta lekcja pokazowa.

Gra powstała z inicjatywy pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy przy współpracy Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej celem jest budowanie tożsamości regionalnej, zwłaszcza wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Mówił o tym w czasie prezentacji dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr hab. Mirosław Golon: „Gra »Bydgoskie ścieżki pamięci« powstała przede wszystkim z myślą o młodych ludziach. Przed 15 laty, kiedy powstawał Instytut Pamięci Narodowej, ucząca się młodzież jeszcze pamiętała czasy PRL. Tymczasem dzisiejsi uczniowie urodzili się w drugiej połowie lat 90. i później. Dla nich okres komunistycznej Polski to równie odległy czas jak dla starszego pokolenia XIX wiek albo średniowiecze". Dodał również, że „dzięki grze chcemy nauczyć młodzież patriotyzmu, ale również zainteresować historią. To z kolei może zaprocentować w przyszłości, bo młody człowiek znający historię swojego miasta bardziej o to miasto dba. Może to zaowocuje na przykład szacunkiem do niszczonej rzeźby Mariana Rejewskiego, który jest jednym z bohaterów gry" – dodał.

O historii powstania gry opowiedział jej autor, dr Tomasz Ceran, pracownik pionu naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy: „Pomysł powstał 1,5 roku temu, w tym czasie m.in. przetestowałem grę z uczniami, by przekonać się, że można w nią zagrać w ciągu jednej lekcji – wyjaśniał. – Ale przetestowałem ją również z przedszkolakami, które też poradziły sobie całkiem nieźle". Dodał również, że jest to pierwsza gra przygotowana przez IPN i poświęcona nie tylko ogólnopolskiej, ale i lokalnej historii.

Grę wydała Delegatura IPN w Bydgoszczy w nakładzie 1000 egz. przy wsparciu finansowym Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zostanie przekazana nieodpłatanie wszystkim publicznym szkołom podstawowym, gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym w Bydgoszczy.

Wydanie gry kosztowało w sumie 43 tys. zł: 20 tys. pochodziło z funduszy bydgoskiego ratusza, 10 tys. – ze środków Urzędu Marszałkowskiego, reszta ze środków IPN.

***

Jak często, idąc do szkoły, sklepu, pracy, mijamy pomniki i tablice pamiątkowe? Czy zwracamy uwagę na miejsca pamięci narodowej? Jakie wydarzenia historyczne istotne dla naszego miasta i państwa są na nich upamiętnione? Czy dostrzegamy, że historia jest dosłownie wokół nas? Czy nie warto się zatrzymać, podejść bliżej i przeczytać napis na tablicy pamiątkowej?

Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego opracowali planszową grę edukacyjną „Bydgoskie ścieżki pamięci. Wiek XX". Grę przygotowano głównie z myślą o uczniach i nauczycielach bydgoskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Trzy warianty przeprowadzenia rozgrywek sprawiają, że może być ona także świetną rozgrywką dla osób dorosłych. Nasza propozycja nie tylko może dostarczyć wiele radości i emocji, ale także przekazuje konkretną wiedzę historyczną o dziejach Bydgoszczy i Polski w minionym stuleciu. Pokazuje, jak przeszłość styka się z teraźniejszością i jak bardzo historia regionalna związana jest z historią ogólnopolską. Gra uczy patriotyzmu i szacunku dla „małej" i „dużej" Ojczyzny, szczególnie dla osób, które w obronie Bydgoszczy i Polski poświęciły życie. Wreszcie „Bydgoskie ścieżki pamięci…" to gra edukacyjna nie tylko o przeszłości, ale także o współczesnej Bydgoszczy.

Poznaj miejsca pamięci narodowej w Bydgoszczy związane z historią XX wieku! Dowiedz się, jakie wydarzenia historyczne upamiętniają! Odsłoń dwa identyczne obrazki, wybierz właściwą kartę odpowiedzi, wreszcie wskaż miejsca pamięci narodowej na mapie Bydgoszczy.

Gra „Bydgoskie ścieżki pamięci" ma trzy poziomy trudności. Zaczyna się od gry memory która polega na odszukiwaniu identycznych par kart. W najtrudniejszej wersji uczniowie muszą na mapie znaleźć określone miejsca pamięci.

Zagraj w „memory klasyczne", „memory historyczne" lub „memory historyczno-topograficzne". Zacznij dostrzegać historię wokół siebie.

do góry