Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Dietera Schenka „Gdańsk 1930–1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta" – Gdańsk, 20 listopada 2014

20 listopada br. (w czwartek), o godz. 18.00, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, Grunwaldzka 82) odbędzie się promocja książki Dietera Schenka „Gdańsk 1930–1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta". Spotkanie poprowadzą Jan Daniluk (historyk z pionu naukowego IPN w Gdańsku) i Krzysztof Grynder.

Gdańsk 1930–1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta (Wydawnictwo Oskar) – Gdańsk dwukrotnie w swojej historii stawał się Wolnym Miastem: raz w czasach napoleońskich, ponownie w dwudziestoleciu międzywojennym. Do dziś echa tego wyjątkowego statusu pobrzmiewają w haśle „Gdańsk – miasto wolności". Stało się ono jednak pustym sloganem, gdy wolność zastąpiła dyktatura. Po dojściu do władzy nazistów dostojne hanzeatyckie miasto coraz bardziej zaczęło ulegać prymitywnej i totalitarnej ideologii narodowego socjalizmu. Obłędna polityka Hitlera i jego palatynów doprowadziła do stopniowego upadku Gdańska, którego tragiczny finał nastąpił w 1945 roku. Tymczasowy powrót do Rzeszy zakończył się bowiem wkroczeniem Armii Czerwonej, zniszczeniem miasta i hekatombą mieszkańców. O tym procesie opowiada najnowsza książka Dietera Schenka. Autor nie pomija tragicznych polskich epizodów w dwudziestowiecznej historii miasta – obrony Poczty Polskiej i Westerplatte. Opisuje również funkcjonowanie jednostki administracyjnej w państwie nazistowskim „Gdańsk – Prusy Zachodnie".

***

Dieter Schenk to pisarz i kryminolog, badacz zbrodni hitlerowskich. Napisał m.in. Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego (1999) oraz Albert Forster – gdański namiestnik Hitlera: zbrodnie hitlerowskie w Gdańsku i Prusach Zachodnich (2002). W znaczący sposób przyczynił się do rehabilitacji polskich pocztowców rozstrzelanych na Zaspie w 1939 roku. W uznaniu zasług na rzecz pojednania polsko-niemieckiego otrzymał w 1997 r. gdański medal św. Wojciecha, w 1998 r. – medal 1000-lecia Gdańska i w 2003 r. honorowe obywatelstwo miasta Gdańska. W 2000 r. został odznaczony krzyżem oficerskim Orderu Zasługi.

Organizatorami spotkania są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Księgarnia Internetowa maszoperia.org.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry