Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Polska Walcząca” – Sępólno Krajeńskie, 5–19 listopada 2014

W dniach 5–19 listopada br. na dziedzińcu Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (ul. Kościuszki 4) prezentowana będzie wystawa „Polska Walcząca/Fighting Poland".

Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plasze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji „Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o „Żołnierzy Wyklętych", którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł" cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Ogólnopolska ekspozycja „Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z piętnastu dwustronnych plansz w języku polskim i angielskim.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry