Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. hab. Mariusza Wołosa „Współczesna rosyjska polityka historyczna” (Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 7 listopada 2014

  • W spotkaniu uczestniczył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosław Golon

7 listopada br. odbyło się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy. Gościem Klubu był dr hab. Mariusz Wołos, który przedstawił wykład „Współczesna rosyjska polityka historyczna". W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

***

Polityka historyczna jest bardzo istotnych elementem kształtowania świadomości oraz postaw państwowych i narodowych. Rosyjska polityka historyczna na przestrzeni lat ulegała modyfikacjom, np. w kwestii stosunku do Stalina. Historia niejednokrotnie staje się narzędziem politycznym, a jak powiadał George Orwell, „Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość".

***

Dr hab. Mariusz Wołos – członek m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Toruńskiego Towarzystwa Naukowego. Do jego zainteresowań należą: dzieje dyplomacji polskiej, radzieckiej i francuskiej, historia Polski w okresie międzywojennym, historia Związku Radzieckiego, mniejszości narodowe w Polsce i w Europie, współczesna historiografia rosyjska i polska. Autor wydanej w 2013 r. przez Wydawnictwo Literackie książki „O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym. Dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925–1926".

***

Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy. Patronem medialnym spotkania było Polskie Radio PiK.

Fotorelacja ze spotkania na stronach Facebook Klubu Grota w Bydgoszczy oraz Delegatury Instututu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry