Nawigacja

Aktualności

Zaduszki partyzanckie – Gdańsk, 1 listopada 2014

  • Wystawa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". Miejsce: Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku

1 listopada br. na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbyły się Zaduszki Partyzanckie. Uczestnicy spotkania w symboliczny sposób – przez zapalone znicze – pragnęli przypomnieć o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Znicze zapłonęły m.in. na symbolicznych miejscach pochówku Danuty Siedzikówny „Inki" i ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka".

Zaduszkom towarzyszyła wystawa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). Wystawa przygotowana została przez szczeciński oddział IPN i po raz pierwszy tam zaprezentowana 18 września br., w czasie XIX Powszechnego Zjazdu Historyków. Autorami wystawy są Milena Bykowska z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, Grzegorz Czapski i dr Paweł Skubisz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. Autorami grafik są Krzysztof Drumiński i Jakub Walkowicz z firmy 2code.

Zaduszkom Partyzanckim towarzyszył również koncert piosenek Andrzeja Kołakowskiego. Zgromadzeni na Cmentarzu Garnizonowym harcerze odczytali grypsy Żołnierzy Niezłomnych. Uczestnicy wydarzenia spontanicznie zapalali znicze nie tylko wokół grobów i pomników, ale także przy panelach wystawy przygotowanej przez IPN. Z ramienia gdańskiego oddziału IPN w Zaduszkach uczestniczył dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Anna Kołakowska, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

***

Organizatorami wydarzenia były Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Gdańsku.

do góry