Nawigacja

Aktualności

Wykład Zbigniewa Branacha „Zlecenie na ks. Popiełuszkę. Okoliczności zamordowania kapłana” (Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 16 października 2014

16 października br. odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy. Gościem Klubu był dziennikarz Zbigniew Branach, który przedstawił wykład Zlecenie na ks. Popiełuszkę. Okoliczności zamordowania kapłana.

Spotkanie otworzyli dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr hab. Mirosław Golon oraz dr Marek Szymaniak, kierownik pionu naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

***

„Kościół katolicki w latach osiemdziesiątych XX w. był ostoją nielegalnej »Solidarności«. Organizowane w wielu kościołach w Polsce Msze św. za Ojczyznę dawały ich uczestnikom poczucie jedności i siły. Do najbardziej znanych kapelanów »Solidarności« należeli ks. Henryk Jankowski z Gdańska, ks. Kazimierz Jancarz z Krakowa i ks. Jerzy Popiełuszko z Warszawy.

31 października 1984 r. »Trybuna Ludu« opublikowała przekazany dzień wcześniej komunikat: »Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że w dniu 30.10. br. w późnych godzinach popołudniowych w wyniku intensywnych poszukiwań przy udziale specjalistycznych grup płetwonurków milicyjnych w wodach zalewu we Włocławku odnaleziono i wydobyto zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki«. Pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 3 listopada 1984 r., stał się wielką manifestacją podziemnej »Solidarności«".

Źródło: http://xj.popieluszko.pl

***

Zbigniew Branach – dziennikarz, autor cyklicznego programu telewizyjnego, twórca kilkuset reportaży i tekstów, narrator reportaży radiowych, uczestnik audycji publicystycznych i historycznych TVP. W radiu publicznym realizowano adaptacje jego książek. Był wiceprzewodniczącym Krajowego Klubu Reportażu. W latach 70. dwukrotnie usuwany z redakcji z powodów politycznych. W 1980 roku uczestniczył jako reporter w strajkach sierpniowych na Wybrzeżu. Przewodniczący jednego z pierwszych kół NSZZ „Solidarność" w warszawskich mediach. Rejestrował w reporterskiej formie najważniejsze wydarzenia „karnawału Solidarności". W połowie lat 90. zaniechał etatowej pracy dziennikarza, skupiając się na działalności pisarskiej.

***

Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy. Patronem medialnym spotkania było Polskie Radio PiK.

Informacje o spotkaniu także na stronach Facebook Klubu Grota w Bydgoszczy oraz Delegatury Instututu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

do góry