Nawigacja

Aktualności

Wykład prof. Barbary Otwinowskiej „Dzieje Polek w walce o niepodległość” (Klub Historyczny im. Gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 25 września 2014

25 września br. (w czwartek) rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1) spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Trójmieście. Gościem Klubu będzie prof. Barbara Otwinowska, która przedstawi wykład „Dzieje Polek w walce o niepodległość"

Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Informacje o wydarzeniu także na stronie Facebook Klubu gen. „Grota" w Bydgoszczy oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

***

Barbara Otwinowska ps. „Witek Błękitny", „Baśka", ur. 1924 w Toruniu, wychowana w rodzinie o tradycjach patriotycznych. W okresie okupacji żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, po jego upadku wywieziona na roboty do Niemiec.

W okresie powojennym podjęła studia polonistyczne i romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik powojennej konspiracji niepodległościowej: w 1947 r. utrzymywała w Warszawie kontakt i udzielała pomocy kuzynowi Stanisławowi Kuczyńskiemu ps. „August", kurierowi II Korpusu rtm. Witolda Pileckiego, przybyłego nielegalnie do Polski w  celu organizowania przerzutu rodzin oficerów II Korpusu do Berlina.

28 maja 1947 r. zatrzymana przez UB w związku ze śledztwem i procesem rtm. Witolda Pileckiego i jego współpracowników pod zarzutem udzielania pomocy Stanisławowi Kuczyńskiemu. Przeszła śledztwo w MBP i na X oddziale przy ul. Rakowieckiej. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 30 września 1947 r. oraz z dnia 21 października 1948 r. została skazana na 3 lata więzienia.  Więziona w Zakładzie Karnym w Fordonie, zwolniona 7 czerwca 1950 roku.

Po zwolnieniu mieszkała w Warszawie. Powróciła na przerwane studia polonistyczne i w 1952 r. uzyskała magisterium na UW. Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, gdzie w 1967 r. uzyskała doktorat, a w 1975 r. habilitowała się, zaś w 1986 r. otrzymała profesurę filologii polskiej. Jest badaczem literatury staropolskiej. Zajmuje się również historią działań niepodległościowych kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem więźniarek Fordonu. Współredaguje miesięcznik „Nike" Środowiska Fordoniarek Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

do góry