Nawigacja

Aktualności

Festiwal filmowy „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci. 1944–1989” – Gdynia, 11–13 września 2014

W Gdyni w dniach 11–13 września br. (czwartek–sobota) odbywa się 6. Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989". Gala oraz pokazy filmów odbędą się w Teatrze Miejskim w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz w Klubie Muzycznym „Ucho". Partnerem imprezy jest IPN.

Celem festiwalu jest przekazanie historii i dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, którzy nie zaakceptowali powojennego reżimu komunistycznego. Filmy pokazywane na Festiwalu odnoszą się do historii Polski, ale obecne są na nim także obrazy z krajów które przeszły podobne doświadczenia historyczne.

W tym roku na pewno na szczególną uwagę zasługuje film „Dzieci kwatery »Ł«" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. To przejmujące opowieści dzieci i wnuków bohaterów polskiego podziemia, pomordowanych i skrycie grzebanych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Po pokazie, który odbędzie się w sobotę, reżyser razem z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem i przedstawicielami rodzin bohaterów spotkają się z widzami.

Festiwal, oprócz filmów, jest także miejscem licznych wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, gier ulicznych i happeningów. Obok profesjonalistów, walczących w konkursie o nagrodę Złotego Opornika, jest też konkurs „Młodzi dla Historii", gdzie młodzież walczy o nagrodę „Anioła Wolności". Także dla młodzieży będą zorganizowane specjalne warsztaty filmowe.

Na Festiwalu obecny będzie także gdański oddział IPN, który przygotował 13 września (w sobotę) o godz. 11.00 grę miejską połączoną z piknikiem edukacyjnym. W grze wezmą udział m.in. Witold Mieszkowski, syn komandora Stanisława Mieszkowskiego, Krzysztof Olechnowicz, syn pułk. Antoniego Olchnowicza, Ewa Kubasiewicz i Andrzej Gwiazda. Grę poprowadzą pracownicy pionu edukacyjnego oddziału IPN w Gdańsku.

Pełny program festiwalu w załączniku oraz na stronie organizatora. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Pliki do pobrania

do góry