Nawigacja

Aktualności

Konferencja prasowa prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego poświęcona zadaniom edukacyjnym IPN w nowym roku szkolnym – Gdańsk, 1 września 2014

  • Wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachnowska prezentuje broszurę z ofetą edukacyjną IPN
  • Fragment konferencji. Przy mikrofonie kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Ewa Malinowska
  • Wypowiedź dla mediów Jana Daniluka, historyka z pionu naukowego gdańskiego IPN

1 września w historycznych wnętrzach Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, poświęcona zadaniom edukacyjnym IPN w roku szkolnym 2014/2015. W konferencji uczestniczyli: Kamila Sachnowska, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, dr hab. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN oraz Jan Daniluk, historyk z pionu naukowego gdańskiego oddziału IPN. Wydarzenie zainaugurowała kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Ewa Malinowska.

Konferencję otworzył prezes IPN dr. Łukasz Kamiński: „1 września już chyba na zawsze będzie kojarzył się Polakom z wybuchem II wojny światowej oraz początkiem roku szkolnego, dlatego chcieliśmy w tym właśnie dniu przedstawić naszą ofertę edukacyjną, adresowaną zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli".

O planach edukacyjnych IPN opowiedziała wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachnowska. Wśród najważniejszych wymieniła wydarzenia przygotowywane z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego: wystawie poświęconej przywódcom PPP oraz serii filmów dokumentalnych, w których naukowcy opowiedzą o różnych aspektach funkcjonowania PPP.

Wśród pozostałych wydarzeń wymieniła konkurs na scenariusz lekcji dla nauczycieli poświęcony obławie augustowskiej – zbrodni popełnionej na narodzie polskim w lipcu 1945 r. We wrześniu br. otwarty zostanie także pilotażowy kurs na nauczycieli z Europy Zachodniej pt. „Polska w sercu europejskiej historii", który ma przybliżyć obcojęzycznej kadrze pedagogicznej historię Polski, w celu dalszego jej przekazywania uczniom.

Dla najmłodszych IPN przygotował projekt „Historia w kolorach". W jego ramach dzieci zapoznają się dziejami polskich symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. IPN przygotuje w tym celu książeczki trójwymiarowe i gry internetowe, w tym (w listopadzie) grę pt. „Polak mały". „To cykl zabaw, dzięki którym – mam nadzieję – maluchy poznają nie tylko flagę i godło, ale też wszystkie zwrotki hymnu" ­– powiedziała Sachnowska.

Wśród kolejnych projektów wymienione zostały „Kamienie pamięci". W jego ramach IPN animuje poszukiwanie przez młodzież lokalnych bohaterów oraz ich upamiętnienie, nagradzając wysiłek młodzieży statuetką „Kamień pamięci". Kolejny projekt wiąże się z 30. rocznicą śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i dotyczyć będzie upamiętnienia patriotycznej postawy wielu innych kapłanów .

Wymienione projekty opisane zostały w katalogu edukacyjnym IPN, zaprezentowanym również przez wicedyrektor Kamilę Sachnowską. Jej wypowiedź uzupełnił dyrektor gdańskiego oddziału IPN – dr Mirosław Golon – zapowiadając prezentację w najbliższym czasie oddziałowych planów edukacyjnych.

W dalszej części wydarzenia Jan Daniluk – historyk z gdańskiego oddziału IPN – zaprezentował broszurę poświęconą obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku. Broszura stanowi część projektu edukacyjnego IPN pt. Patroni naszych ulic. W ramach cyklu (wydanych zostało ok. 20 broszur) prezentowane są osobistości ważne w historii Polski. Jak powiedział w czasie konferencji Jan Daniluk, broszura stanowi najbardziej kompletny obraz wydarzeń dotyczących obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września oraz wykorzystuje odnalezione niedawno nowe źródła historyczne. Publikacja (wydana przez IPN w wysokim nakładzie) prezentowana była jednocześnie w Warszawie oraz rozdawana na skrzyżowaniu ulic Poczty Gdańskiej i Dzieci Warszawy w warszawskim Ursusie. Prezentowano ją również zgromadzonym gościom w czasie konferencji prasowej.

Salę Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku wypełniło kilkudziesięciu gości oraz dziennikarze. Po konferencji delegacja IPN na czele z prezesem dr. Łukaszem Kamińskim uczestniczyła w dalszej części uroczystości 1 września.

Organizatorami konferencji były Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Muzeum Poczty Polskiej Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Więcej zdjęć na stronie Facebook gdańskiego oddziału IPN.

***

Jan Daniluk, Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku (seria: Patroni Naszych Ulic)
Warszawa 2014, ss. 25; ISBN: 978-83-7629-686-9

Pomimo symbolu, jakim stała się bohaterska obrona słynnego gmachu Poczty Polskiej z Heveliusplatz w Gdańsku 1 września 1939 r., zaskakująco wiele kwestii z nią związanych pozostaje nadal niejasnych. Popularnonaukowa broszura, wydana w serii Patroni Naszych Ulic, jest próbą znalezienia satysfakcjonujących odpowiedzi przynajmniej na część z nich. Udało się to nie tylko dzięki rzetelnemu zestawieniu informacji z dotychczasowego dorobku badaczy, którzy podejmowali temat obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, lecz także dzięki odnalezieniu przez autora nowych źródeł w niemieckich zbiorach. W publikacji w zarysie przedstawiono nie tylko przebieg samych walk o Pocztę Polska i zbrodnię popełnioną przez Niemców na jej obrońcach, lecz także genezę powstania Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, okres przygotowań do konfliktu, jak i formy upamiętnienia pocztowców już w okresie powojennym.

do góry