Nawigacja

Aktualności

XII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki” – Pomorze, 28 czerwca – 2 lipca 2014

  • Ognisko kończące Rajd 2 lipca 2014
  • Koncert na rynku w Kartuzach. Grupa Maleo Reggae Rockers oraz „Panny Wyklęte"

W dniach 28 czerwca – 2 lipca br. odbył się XII Rajd Pieszy Szlakiem 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Łupaszki. Ostatniego dnia Rajdu na kartuskim Rynku zagrały „Panny Wyklęte". Artyści – grupa Maleo Reggae Rockers, Anna Brachaczek, Kasia Kowalska, Lilu, Marcelina, Marika, Mona oraz Ania, Natalia i Paulina Przybysz – wykonali utwory inspirowane historią Żołnierzy Wyklętych.

Rajd tradycyjnie odbywa się na terenie lasów kaszubskich. Edukacyjnym celem wydarzenia jest przybliżenie młodemu pokoleniu (grupą docelową jest młodzież w wieku 14–18 lat) historii żołnierzy podziemia niepodległościowego działającego w okresie powojennym w Polsce, a przede wszystkim na Pomorzu. Uczestnicy Rajdu podążają śladami mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" i 5 Wileńskiej Brygady AK. W jego trakcie zapoznają się topografią terenu, innymi uczestnikami oraz kombatantami – żołnierzami podziemia niepodległościowego (gościem XII Rajdu był m.in. Józef Bandzo ps. „Jastrząb" – partyzant 5 Wileńskiej Brygady AK). Udział w Rajdzie ma także za zadanie kształtować postawę patriotyczną i aktywizować lokalne społeczeństwo, co wyraża się w pielęgnacji miejsc pamięci poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

W trakcie wydarzenia uczestnicy Rajdu (zorganizowani w patrole) wykonywali zadania przemieszczając się po wskazanych trasach oraz starając się uniknąć spotkania ze specjalnymi grupami operacyjnymi MO i UB. W międzyczasie, tj. 29 i 30 czerwca w Wygoninie i Zapceniu oraz 1 lipca w Trawicach odbywały się tzw. koncentracje. Były to warsztaty (przygotowane przez Muzeum II Wojny Światowej), w czasie których przekazywana była wiedza historyczna, a także praktyczne umiejętności związane z marszem. Tegoroczna edycja Rajdu zgromadziła ok. 150 uczestników, ponad 20 osób z personelu organizacyjnego oraz blisko 40 gości.

Ostatniego dnia Rajdu na uczestników czekało pożegnalne ognisko. Na pamiątkę wszyscy otrzymali pożegnalne ryngrafy. Nagrodę dla patrolu Mścisław (za najlepszą wiedzę historyczną) ufundowała Burmistrz Kartuz Mirosława Lehman. Wyróżnienie zostało wręczone przed koncertem.

Sam koncert zgromadził sporą widownię – mieszkańców Kartuz oraz licznie przybyłych gości. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował m.in. Dyrektor Oddziału – dr hab. Mirosław Golon.

Organizatorami Rajdu, partnerami oraz organizatorami koncertu byli:

  • Stowarzyszenie Historyczne imienia 5 Wileńskiej Brygady AK
  • Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku
  • Muzeum II Wojny Światowej
  • Burmistrz Kartuz Mirosława Lehman
  • Fundacja Niepodległości
  • Patronat Medialny – Radio Plus

Informacje o rajdzie, fotorelacja z całości wydarzenia dostępne są na stronach:

Informacja na temat projektu i albumu Panny Wyklęte na stronach Facebook:

do góry