Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z prof. Tadeuszem Wolszą, autorem książki „Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje” (Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 26 maja 2014

26 maja br. (w poniedziałek) w sali sesyjnej Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1) rozpocznie się o godz. 17.00 kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy. Gościem Klub będzie prof. Tadeusz Wolsza, autor książki Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje.

Książka Tadeusza Wolszy to pierwsza w kraju udana próba kompleksowego spojrzenia na życie codzienne w różnego rodzaju miejscach odosobnienia (więzienia, obozy, ośrodki pracy więźniów) w Polsce w latach 1945–1956.

Autor w szczegółowym ujęciu, bazując na niedostępnej jeszcze nie tak dawno dokumentacji z Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP oraz szeroko odwołując się do memuarystyki, przedstawił kilka interesujących, niekiedy wręcz pasjonujących zagadnień, takich jak np. codzienność w więziennej celi i w obozowym baraku, niewolnicza praca skazanych w kopalniach, kamieniołomach, gospodarstwach rolnych, pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci. W tej ostatniej sprawie przywołał np. losy Hieronima Dekutowskiego „Zapory" i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki". Autor w niezwykle interesującej formie przedstawił również kilkanaście przykładów ucieczek więźniów z konwojów i zakładów karnych, np. z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego. W końcu imiennie wskazał na najbardziej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej – odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.

(fragment recenzji)

Spotkanie odbywa się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy.

Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej; patronem medialnym – Polskie Radio PiK.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

do góry