Nawigacja

Aktualności

Europejska Noc Muzeów – Gdańsk, Wejherowo, 17 maja 2014

  • Rekonstrukcja historyczna podziemnej drukarni. Na pierwszym planie urządzenia do sitodruku

17 maja br. odbyła się Europejska Noc Muzeów. Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku uczestniczył w wydarzeniach organizowanych w Gdańsku i Wejherowie.

W Gdańsku byliśmy obecni na Głównym Mieście w pobliżu historycznego Żurawia. Przygotowaliśmy historyczną rekonstrukcję podziemnej drukarni. Do dyspozycji naszych gości były maszyny do druku (w tym sitodruk) oraz historyczne pieczątki. Pracownicy gdańskiego IPN demonstrowali proces druku; każdy odwiedzający mógł także samodzielnie przygotować ulotkę.

W trakcie Nocy Muzeów odwiedziło nas ponad sześciuset turystów (w tym wielu zagranicznych). „Podziemna drukarnia" cieszyła się zainteresowaniem niemal do samego końca Nocy Muzeów, czyli do pierwszej w nocy.

Organizatorem wydarzenia było Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

* * *

W Wejherowie w Ratuszu Miejskim odbyła się prezentacja wystawy „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939–1945", przygotowanej przez prof. dr hab. Andrzeja Gąsiorowskiego z Muzeum Stuthoff w Sztutowie oraz dr Monikę Tomkiewicz i prokurator Bożenę Włodarczyk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku (otwarcie wystawy miało miejsce 12 maja br.).

W czasie Nocy Muzeów Ratusz i wystawę odwiedziło ponad 1000 osób.

Organizatorem wydarzenia był Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

W trakcie obu wydarzeń powodzeniem cieszyły się również foldery z ofertą wydawniczą i edukacyjną gdańskiego oddziału IPN.

Dodatkowe informacje o Nocy Muzeów oraz o patronach medialnych dostępne są na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.

do góry