Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „The Soviet Story” – Gdańsk, 9 maja 2014

9 maja br. (w piątek) w kinie Helikon (ul. Długa 57) odbyły się prelekcja, pokaz i dyskusja nad filmem dokumentalnym „The Soviet Story".

W krótkiej prelekcji film przedstawił naczelnik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Wstęp wygłosił dr Michał Sempołowicz – kierownik Referatu Edukacji Historycznej. Jednocześnie odbył się minikonkurs historyczny z nagrodami.

W pokazie uczestniczyło ok. 70 osób. Widzami byli głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich w Gdańsku. Po pokazie uczniowie z VII LO wzięli udział w dyskusji o tym, czy faszyzm i autorytaryzm to odmiany totalitaryzmu, który totalitaryzm (nazistowski czy sowiecki) przyniósł Polakom więcej strat, a także o współczesnej polityce Rosji.

Film łotewskiego reżysera Edvīnsa Šnore'a przedstawia system represji i współpracę dwóch państw totalitarnych: Związku Radzieckiego i Niemiec hitlerowskich. Wzbogacają go wypowiedzi ofiar oraz uznanych badaczy – historyków, m.in. Normana Daviesa oraz Władimira Bukowskiego.

do góry