Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. hab. Filipa Musiała pt. „Zbrojne podziemie niepodległościowe w Polsce 1944/1945-1956” (spotkanie Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckeigo „Grota” w Trójmieście) – Gdańsk, 24 lutego 2014

24 lutego 2014 br. (w poniedziałek) rozpocznie się o godz. 17.00 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (Sala S 208, ul. Bażyńskiego 4) wykład dr. hab. Filipa Musiała „Zbrojne podziemie niepodległościowe w Polsce 1944/1945–1956".

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Mimo wyraźnej zmiany podejścia do niepodległościowego podziemia zbrojnego, ci, którzy nie zrezygnowali z walki zbrojnej o niepodległość, w niektórych środowiskach wciąż wzbudzają kontrowersje. Tymczasem do lata 1945 r. walczyli oni w ramach Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) – jedynej legalnej władzy polskiej – przeciwko uzurpatorskiej administracji komunistycznej. Po rozwiązaniu PPP nie zaprzestali walki partyzanckiej, uznając, że niepodległość utracona w 1939 r. nie została odzyskana, a „ludowa" Polska daleka jest od „obrazu, którzy mieli przed oczyma ginący żołnierze Polski Podziemnej".

Wykład zarysuje dzieje ogólnopolskiego oporu zbrojnego przeciw Sowietom i polskim komunistom, stawianego przez AK-NIE-DSZ w ramach PPP, a później przez Zrzeszenie „Wolności i Niezawisłość" („WiN"), Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) i Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW) już poza jego strukturami. Nakreślona zostanie też historia organizacji zbrojnych, zgrupowań partyzanckich oraz oddziałów o znaczeniu regionalnym i lokalnym.

Dr hab. Filip Musiał jest historykiem i pracownikiem pionu edukacyjno-naukowego krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Specjalizuje się w tematyce aparatu bezpieczeństwa w PRL i represji wobec Kościoła po II wojnie światowej. Autor kilkunastu książek.

Spotkanie odbędzie się w ramach działalności trójmiejskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" (Klub afiliowany jest przy gdańskim oddziale IPN).

Organizatorem spotkania – obok Instytutu Pamięci Narodowej – jest Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie!

Pliki do pobrania

do góry