Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Urna to jest tak pniak. Wrzucisz «nie», wychodzi «tak». Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim” – Gdańsk, 16 stycznia – 7 lutego 2014

W dniach od 16 stycznia do 7 lutego 2014 r. w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Wrzeszczu (przy al. Legionów 13) prezentowana jest wystawa pt. „Urna to jest tak pniak. Wrzucisz «nie», wychodzi «tak». Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim".

Wystawa miała swoją oficjalną premierę na początku 2012 r., a więc niespełna 66 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały do wystawy pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych.

Wystawa została przygotowana przez historyka z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego IPN, Krzysztofa Drażbę.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia szkoły. Wstęp wolny.

do góry