Nawigacja

Aktualności

„Uchwycone w kadrze. Stan wojenny na ulicach Gdańska w obiektywach i wspomnieniach fotografów” – spotkanie z okazji 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – Gdańsk, 16 grudnia 2013

  • Spotkanie z okazji 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego połączone z dyskusją „Uchwycone w kadrze..."
  • Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania sala szczelnie wypełniła się widzami
  • Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania sala szczelnie wypełniła się widzami
  • Gości wita prof. Grzegorz Berendt (OBEP IPN Gdańsk; pierwszy od prawej). Od lewej siedzą: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezes IPN dr Łukasz Kamiński

16 grudnia br. (w poniedziałek) w historycznej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1) odbyło się spotkanie zorganizowane z okazji 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zatytułowane zostało „Uchwycone w kadrze. Stan wojenny na ulicach Gdańska w obiektywach i wspomnieniach fotografów", ponieważ głównym jego elementem była dyskusja, w której wzięli udział świadkowie historii (fotografowie właśnie), a także prezentacja albumu „Gdańsk w stanie wojennym 1981–1983", wydanego przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej pt. .

W spotkaniu wziął udział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, a także Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. W dyskusji głos zabrali, obok moderatorów z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej – dr. hab. Grzegorza Berendta i Karola Lisieckiego, Andrzej Adamczyk, Sławomir Fiebig oraz Stanisław Składanowski.

W trakcie trwania spotkania, na które przybyła rekordowa ilość około 340 osób (w tym liczna grupa uczniów z gdańskich szkół), były wyświetlane w tle historyczne zdjęcia, mapy i plany, a także fragmenty publikacji pt. „Gdańsk w stanie wojennym 1981–1983". Na koniec spotkania publiczność mogła obejrzeć specjalną prezentację o stanie wojennym, przygotowaną przez pracowników pionu archiwalnego IPN Gdańsk.

Organizatorem spotkania, w którym miały swój udział także Miasto Gdańsk oraz Gdańskie Inwestycje Wodociągowo-Kanalizacyjne Sp. z o.o. (magistrat wsparł, a GIWK wspomógł finansowo wydanie prezentowanego albumu), był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Dziękujemy za uczestnictwo w tym wydarzeniu.

do góry