Nawigacja

Aktualności

Wykład dr Joanny Lubeckiej „Słowo w służbie propagandy. Niemiecka narracja dotycząca II wojny światowej” (spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 5 grudnia 2013

5 grudnia br. (w czwartek) w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 rozpocznie się o godz. 17.00 kolejne spotkanie bydgoskiego Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota". Tym razem wykład zatytułowany „Słowo w służbie propagandy. Niemiecka narracja dotycząca II wojny światowej" wygłosi dr Joanna Lubecka.

Dr Joanna Lubecka – adiunkt  w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, wykładowca na kierunku Stosunki Międzynarodowe i Bezpieczeństwo Narodowe. Pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Zainteresowania naukowe: wpływ historii na współczesne stosunki międzynarodowe (pamięć historyczna, polityka historyczna), stosunki polsko-niemieckie.

Wykład odbędzie się w ramach spotkań Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy, który działa przy Delegaturze IPN w Bydgoszczy.

Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie!

* * *

Polityka historyczna jest bardzo istotnych elementem kształtowania świadomości oraz postaw państwowych i narodowych. Bardzo wyraźnie widać to w dzisiejszych Niemczech, gdzie dużą wagę przykłada się do relatywizowania niemieckiej odpowiedzialności za hekatombę II wojny światowej. Niemiecki historyk prof. Dieter Schenk twierdzi, że jego rodacy stosują świadomą manipulację mającą na celu wyprzeć poczucie wstydu. Posługiwanie się niedookreślonym terminem „naziści" czy fałszywym zwrotem „polskie obozy koncentracyjne" są tego widomym przykładem.

W 2012 roku polskie Ministerstwo Spaw Zagranicznych w podobnych sprawach interweniowało ponad sto razy, głównie w Niemczech i USA. By jednak skutecznie bronić się przed krzywdzącymi zarzutami, potrzebna jest systematyczna edukacja historyczna, która pozwoli na szybkie rozpoznawanie półprawd i zmyśleń związanych z najtragiczniejszym wydarzeniem w naszej najnowszej historii.

do góry