Nawigacja

Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w Gdańsku – Gdańsk, 9–11 listopada 2013

Od 9 do 11 listopada br. w Gdańsku odbędą się obchody Święta Niepodległości, zorganizowane przez Stowarzyszenie SUM we współpracy z szeregiem partnerów, w tym m.in. z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej,

Już 9 listopada (w sobotę) o godz. 19.00 rozpocznie się w Kinie Neptun (ul. Długa 57) koncert Tadka Polkowskiego „Niewygodna prawda". W tym samym miejscu, ale dzień później (w niedzielę, 10 listopada) odbędzie się pokaz czterech filmów dokumentalnych, tematycznie nawiązujących do wybranych wątków najnowszej historii Polsku lub też samej niepodległości. Po projekcjach zaplanowano dyskusję pt. „Bohaterstwo, patriotyzm, edukacja", w której weźmie udział m.in. prof. Grzegorz Berendt, naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN.

Najważniejszym punktem tegorocznych obchodów będzie XI Parada Niepodległości w Gdańsku, która odbędzie się 11 listopada (w poniedziałek). Po uroczystym przemarszu jej uczestników ulicami Gdańska na Targu Węglowym będzie  można obejrzeć prezentacje (przygotowane specjalnie przez grupy rekonstrukcji historycznych), stare pojazdy, a także funkcjonowanie podziemnej drukarni, którą obsługiwać będzie historyk Krzysztof Drażba z gdańskiego oddziału IPN.

Udział we wszystkich elementach obchodów bezpłatny, zapraszamy serdecznie!

Szczegółowy program obchodów znajdą Państwo w zaproszeniu.

do góry