Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Kret” oraz dyskusja – Gdańsk, 14 listopada 2013

  • Na sali zebrało się ponad 180 osób

14 listopada br. w Multikinie Gdańsk (al. Zwycięstwa 14) odbył się specjalny pokaz filmu „Kret" (2010 r.), a po nim spotkanie z zaproszonymi gośćmi: reżyserem Rafaelem Lewandowskim oraz Robertem Chrzanowskim, historykiem z pionu archiwalnego gdańskiego oddziału IPN. 

Na widowni zebrało się ponad 180 osób, które z dużym zainteresowaniem nie tylko obejrzało prezentowany film, ale wzięło też udział w dyskusji po projekcji. Organizatorem pokazu i spotkania był pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN (koordynator: Krzysztof Drażba).

* * *

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia Pawła (Borys Szyc), którego rodzinne szczęście z dnia na dzień zatruwa artykuł szkalujący dobre imię ojca i wspólnika w interesach (Marian Dzięciel). Paweł rozpoczyna prywatne śledztwo, by odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Wszystkie tropy  prowadzą do zagadkowego człowieka (Wojciech Pszoniak), który skrywa odpowiedzi na nurtujące Pawła pytania i od dawna zdaje się kierować losami jego rodziny… (opis filmu za Metro Films).

„W grudniu 1981 roku miałem 11 lat. Mój ojciec, polski artysta żyjący we Francji od 1967 roku, zaangażował się w działalność „Solidarności" wymierzoną przeciwko ustrojowi komunistycznemu. Z tego powodu przez sześć lat nie mieliśmy ani prawa pobytu w Polsce, ani kontaktu z naszą rodziną żyjącą w tym kraju. Te wydarzenia zaważyły na całym moim życiu, wzmocniły bowiem polską część mojej podwójnej tożsamości" (wypowiedź reżysera filmu Rafaela Lewandowskiego).

do góry