Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. hab. Grzegorza Berendta „Bunty więźniów gett kresowych w 1942 roku” (spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Trójmieście) – Gdańsk, 22 października 2013

22 października br. o godz. 17.00 rozpoczął się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wykład dr. hab. Grzegorza Berendta pt. „Bunty więźniów gett kresowych w 1942 roku". Dr hab. Grzegorz Berendt jest naczelnikiem pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN oraz jednocześnie pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii Pomorza w XX w., dziejach polskich Żydów, a także relacji polsko-żydowskich.

Spotkanie odbyło się w ramach działalności trójmiejskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" (Klub afiliowany jest przy gdańskim oddziale IPN).

Organizatorami spotkania – obok Instytutu Pamięci Narodowej – są Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

* * *

Powstanie w getcie warszawskim z kwietnia i maja 1943 roku jest wydarzeniem historycznym stosunkowo dobrze znanym w Polsce i za granicą. Znacznie gorzej jest z wiedzą na temat walk w getcie białostockim, które miały miejsce kilka miesięcy później.

Można śmiało powiedzieć, że niemal w ogóle nie funkcjonują w polskiej świadomości historycznej bunty wzniecane przez polskich Żydów w gettach na Kresach, do których doszło już latem i jesienią 1942 roku. Wykład przybliżył okoliczności, w których obywatele Rzeczypospolitej – więźniowie gett, m.in. w Krzemieńcu, Łachwie, Nieświeżu czy Tuczynie – stawili czynny opór niemieckim ludobójcom.

do góry