Nawigacja

Aktualności

V Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – Gdynia, 19–21 września 2013

 

W dniach od 19 do 21 września br. w Gdyni – po raz piąty z kolei – odbędzie się festiwal filmowy pt. „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Impreza będzie miała miejsce w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (przy ul. Józefa Bema 26). Organizatorami festiwalu są Miasto Gdynia oraz Stowarzyszenie „Scena Kultury". Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z partnerów imprezy.

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to jedyny w Polsce festiwal filmów historycznych. Co ważne, prezentuje on sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, a więc żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Podczas imprezy pokazywane są i dyskutowane obrazy, które pokazują rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1944–1989.

„«Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci» to projekt społeczno-historyczny mający na celu przywracanie pamięci o polskiej historii po 1944 roku. Kluczem do opowiadania trudnych faktów są pokazy filmowe połączone z panelami dyskusyjnymi, wystawami, koncertami i spotkaniami ze świadkami historii. Rejestrujemy kamerą również świadectwa osób z konspiracji poakowskiej i ludzi szeroko rozumianej „Solidarności". Kulminacyjnym punktem projektu jest festiwal filmowy, który odbywa się jesienią w Gdyni. Swoim zasięgiem obejmuje znaczną część Polski. W kraju jest wiele festiwali filmowych, ale tylko na naszym możecie obejrzeć unikatowe produkcje tak odważnie mówiące o trudnych latach 1944–89" – mówi Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Obok projekcji filmowych, jak co roku, zaplanowano także szereg spotkań i dyskusji, a także imprez towarzyszących (warsztatów, koncertów, wystaw itp.). W konkursie głównym zostanie zaprezentowanych siedemnaście filmów. Najlepszy z nich zostanie nagrodzony przez jury konkursowe nagrodą „Złotego Opornika".

Bogaty program festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" można znaleźć na stronie internetowej organizatora albo w załączonych niżej materiałach.

Wstęp na niemal wszystkie projekcje jak i imprezy towarzyszące jest wolny (szczegóły w programie festiwalu). Zapraszamy!

do góry