Nawigacja

Aktualności

Wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Katastrofa. Polesie we wrześniu 1939 roku” (spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Trójmieście) – Gdańsk, 24 września 2013

24 września br. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego 4) rodbył się wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Katastrofa. Polesie we wrześniu 1939 roku".

Tomasz Kuba Kozłowski jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie i koordynatorem programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa", którego celem jest  wszechstronna popularyzacja wiedzy o historycznym i kulturowym dziedzictwie Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Prelegent jest także autorem szeregu publikacji dotyczących migracji i uchodźców, historii harcerstwa, dziedzictwa Kresów.

Spotkanie odbyło się w ramach działalności trójmiejskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" (Klub afiliowany jest przy gdańskim oddziale IPN).

Organizatorami spotkania – obok Instytutu Pamięci Narodowej – były Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

* * *

Wrzesień 1939 roku kojarzy nam się zazwyczaj z bohaterskimi postawami obrońców polskich redut i miast, bezwzględnością i okrucieństwem wkraczających okupantów. Z rzadka powracają obrazy chaosu i rozpadającego się państwa, żołnierzy i oficerów porzucających swoje oddziały, tysięcy uciekinierów miotających się w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, gwałtów i zbrodni dokonywanych przez bandytów, chłopów, przedstawicieli mniejszości narodowych na Kresach.

Kanwą prezentacji „Katastrofa. Polesie we wrześniu 1939 roku" są niezwykłe zapiski z ogarniętego zamętem Polesia, pozostawione przez znaną fotograficzkę Zofię z Druckich-Lubeckich Chomętowską. Prezentacja ilustrowana była unikalną ikonografią z epoki.

do góry