Nawigacja

Aktualności

Wystawa plenerowa „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»” – Nowe, 29 sierpnia – 15 września 2013

W dniach od 29 sierpnia do 15 września br. na rynku w Nowem (powiat świecki, woj. kujawsko-pomorskie) prezentowana jest wystawa plenerowa „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»”. Autorką wystawy jest historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN  Barbara Męczykowska.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Wystawa jest pierwszą próbą zaprezentowana w takiej postaci historii TOW „Gryf Pomorski”. Na 15 panelach przedstawiono powstanie, struktury, działalność i czołowe postacie TOW „Gryf Pomorski”, a także represje, jakie spotkały członków tej podziemnej organizacji po 1945 r. Prezentowany materiał ilustracyjny oraz archiwalny zaczerpnięty został nie tylko ze zbiorów instytucji państwowych (archiwa, muzea, biblioteki), ale także z kolekcji osób prywatnych.

Organizatorem prezentacji wystawy w Nowem jest pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN oraz Urząd Miasta Nowe.

Zapraszamy!

do góry