Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP” – Tczew, 30 sierpnia – 26 września 2013

Od 30 sierpnia do 26 września br. włącznie będzie prezentowana we wnętrzach Fabryki Sztuk w Tczewie (przy ul. 30 Stycznia 4) wystawa historyczna pt. „Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP”. Jej autorami są Jakub Izdebski oraz dr Marcin Krzanicki, historycy z pionu edukacyjno-naukowego rzeszowskiego oddziału IPN.

Wystawa miała swoją premierę w zeszłym roku. Za pośrednictwem gdańskiego oddziału IPN była w lipcu i sierpniu br. udostępniona w Elblągu, natomiast w woj. pomorskim jest prezentowana po raz pierwszy – właśnie w Tczewie. Wystawa „Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP” towarzyszy premierze innej wystawy pt. „Tczew pod okupacją hitlerowską”, przygotowanej przez Fabrykę Sztuk w Tczewie.

Wystawa „Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP” opowiada o dwóch ostatnich miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej w kontekście społecznym. Stąd zwiedzający nie znajdą na jej planszach np. struktur oddziałów wojskowych, a opisy gry dyplomatycznej został sprowadzony do niezbędnego minimum (wzmianek w kalendarium). Wystawa prezentuje głównie materiały prasowe, w tym zdjęcia wykonane przez fotoreporterów Agencji „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, opinie ówczesnych publicystów, które świetnie oddają nastrój tamtych chwil.

Lipiec i sierpień 1939 roku to w Polsce czas nerwowego oczekiwania na wybuch wojny – i nadziei, że do konfliktu jednak nie dojdzie. 23 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje. Część Polaków wyjechała na letniska, ale dla większości niewiele się zmieniło. Życie toczyło się niemal zwyczajnie, choć czuło się narastające napięcie.

Wystawa nie pokazuje przygotowań wojskowych ani wielkiej polityki. Ogranicza się do kontekstu społecznego. Nastrój chwili przybliżają artykuły i opinie ówczesnych publicystów, a także zdjęcia wykonywane przez fotoreporterów Agencji „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Część tych materiałów ukazała się drukiem już po 1 września 1939 roku, co wynikało z cyklu wydawniczego tygodników. Zdarzało się więc, że czytelnicy mogli przeczytać o przygotowaniach do wojny, która już trwała…

Organizatorami wystawy w Grodzie Sambora są pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN oraz Fabryka Sztuk w Tczewie.

Wstęp wolny. Wystawę zwiedzać można codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, a w weekendy i święta w godzinach 10.00-18.00. Zapraszamy!

do góry