Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów w gdańskim oddziale IPN – Gdańsk, 18/19 maja 2013

  • Wizyta w magazynie archiwalnym gdańskiego oddziału IPN
  • Stanowisko podziemnej drukarni na dziedzińcu archiwum gdańskiego oddziału IPN
  • Ulotki wydrukowane na stanowisku podziemnej drukarni
  • Wystawa „Gdańsk w stanie wojennym", przygotowana przez archiwistów z gdańskiego oddziału IPN

W nocy z 18 na 19 maja br. odbyła się Europejska Noc Muzeów – kolejny raz placówki muzealne, instytucje kulturalne, naukowe i edukacyjne w majową noc z soboty na niedzielę udostępniły swoje zbiory i wnętrza specjalnie dla zwiedzających. Wśród tych instytucji piąty już rok z rzędu znalazł się również pion archiwalny gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Podobnie jak w latach ubiegłych udostępnione zostały magazyny archiwalne, gdzie można było zapoznać się m. in. z prezentowanymi przez archiwistów dokumentami. Do dyspozycji zwiedzających oddana też została specjalnie z okazji Nocy Muzeów zrekonstruowana cela internowanego z Ośrodka Odosobnienia w Strzebielinku. Główną atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów była jednak prezentacja multimedialna poświęcona stanowi wojennemu w Gdańsku, poprzedzona krótkim komentarzem historycznym (pokazy odbywały się co godzinę). Ponadto prezentowane były dwie wystawy tematyczne: „Gdańsk w stanie wojennym” oraz „Szpiedzy w PRL”, a także stanowisko podziemnej drukarni.

Według szacunków organizatorów podczas tegorocznej Nocy Muzeum archiwum gdańskiego oddziału IPN odwiedziło ok. 200 osób.

do góry