Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów w bydgoskiej delegaturze IPN – Bydgoszcz, 18/19 maja 2013

W nocy z 18 na 19 maja br. odbędzie się Europejska Noc Muzeów – kolejny raz placówki muzealne, instytucje kulturalne, naukowe i edukacyjne w majową noc z soboty na niedzielę udostępnią swoje zbiory i wnętrza specjalnie dla zwiedzających. Wśród tych instytucji kolejny już raz weźmie udział również Delegatura IPN w Bydgoszczy.

W siedzibie Delegatury przy ul. Grudziądzkiej 9-15 będzie można nie tylko zwiedzić zewnętrzną wystawę „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”, ale także przyjrzeć się z bliska wyeksponowanym w holu głównym Delegatury archiwaliom i eksponatom, związanym z historią podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej z regionu kujawskiego, jak również jednemu z paneli wystawy «Ocalić od zapomnienia». Anna Jachnina ps. «Hanna», «Hanka» (1914-1996).

Ciekawscy będą mogli także (w odstępach co 20 min., w grupach do 10 osób) zwiedzić magazyny archiwalne IPN.

Kolejne atrakcja będą czekać w dwóch salach Delegatury. W pierwszej prezentowane będą wybrane archiwalia (np. po konserwacji) oraz metody pracy pionu archiwalnego IPN, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z obsługą czytnika mikrofilmów, funkcjonowaniem Systemu Informacji Archiwalnej czy systemem archiwizacji ZEUS, służącym do digitalizacji i katalogowania zasobu fotograficznego Instytutu. Prezentowane będą także publikacje wydane przez IPN, z których część będzie można na miejscu zakupić. W drugim z pomieszczeń prezentowane będą z kolei wybrane filmy szkoleniowe i operacyjne SB, w tym dotyczące np. bydgoskich manifestacji z 3 maja 1988 r. bądź 21 marca 1989 r.

Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie! 

Program Nocy Muzeów w Delegaturze IPN w Bydgoszczy
lokalizacja: ul. Grudziądzka 9-15
godziny: 19.00–24.00

  • prezentacja wystawy zewnętrznej „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”
  • zwiedzanie archiwum, w tym zapoznanie z metodą konserwacji archiwaliów, procesem digitalizacji zbiorów, systemem ZEUS (w odstępach co 20 min., grupy do 10 osób)
  • prezentacja archiwaliów i eksponatów związanych z podziemiem niepodległościowym po 1945 r. na Kujawach – hol główny
  • prezentacja panelu wystawy „«Ocalić od zapomnienia». Anna Jachnina «Hanna», «Hanka» (1914-1996)” – hol główny
  • prezentacja materiałów archiwalnych i metod pracy pracowni archiwalnej, prezentacja stanowiska komputerowego, w tym strony internetowej oraz bazy danych NEXUS, pokaz obsługi czytnika mikrofilmów – sala nr 29
  • prezentacja wydawnictw IPN (z możliwością ich zakupu) – sala nr 29
  • pokazy filmów szkoleniowych i operacyjnych SB – sala nr 24
do góry