Nawigacja

Aktualności

Spotknie z Henrykiem Skrzypińskim – „Moja droga do Monte Cassino” (spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Bydgoszczy) – Bydgoszcz, 14 maja 2013

W maju tego roku przypada kolejna, 69. już rocznica bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji 14 maja br. (w środę) w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy rozpocznie się o godz. 16.30 spotkanie zatytułowane „Moja droga do Monte Cassino”. Jego głównym bohaterem będzie bydgoszczanin Henryk Skrzypiński, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i znawca dziejów tego związku taktycznego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodnie (PSZ).

Henryk Skrzypiński (ur. 1925 r.) jako żołnierz 2 Korpusu PSZ uczestniczył w wielu bitwach we Włoszech. Od 1956 roku jest zasłużonym działaczem PTTK, pełnił funkcję m.in. prezesa Oddziału w Bydgoszczy. Jest legendą bydgoskich przewodników, specjalizował się przede wszystkim w oprowadzaniu wycieczek przybywających w grupach i indywidualnie z Zachodniej Europy. Zna biegle kilka języków m.in. angielski, niemiecki i włoski.

Znawca dziejów Bydgoszczy, zarazem świadek historii tego miasta i jego mieszkańców. Tu uczęszczał do szkół, był świadkiem jego tragicznych losów. Od przeszło 50 lat zaangażowany w obalanie mitów i promowanie wiedzy na temat swojego rodzinnego miasta. Do dzisiaj trudna historia Bydgoszczy i Pomorza z lat 1939–1945 jest słabo znana mieszkańcom innych regionów Polski. Henryk Skrzypiński pokazuje swoją drogę życiową bydgoszczanina. To jeden z ostatnich takich świadków historii. Jest znanym kombatantem, działaczem PSZ i kustoszem pamięci żołnierzy z Pomorza i Kujaw, poległych pod Monte Cassino. Kawaler orderu „Polonia Restituta”. Jego wielkim sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca w Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Przewodników na zamku w Golubiu Dobrzyniu.

Spotkanie, które odbędzie się w ramach działalności bydgoskiego Klubu Historycznego im. gen Stefana Roweckiego „Grota”, zapraszamy szczególnie uczniów szkół, studentów i wszystkich zainteresowanych dziejami naszego regionu.

Wstęp wolny, zapraszamy!

do góry