Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»” – Nowy Dwór Gdański, 9–21 maja 2013

W dniach 9–21 maja br. w sali dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim (ul. Kopernika 17) prezentowana będzie wystawa „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»”. Autorką wystawy jest historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN  Barbara Męczykowska.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego”, utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Wystawa jest pierwszą próbą zaprezentowana w takiej postaci historii TOW „Gryf Pomorski”. Na 15 panelach przedstawiono powstanie, struktury, działalność i czołowe postacie TOW „Gryf Pomorski”, a także represje, jakie spotkały członków tej podziemnej organizacji po 1945 r. Prezentowany materiał ilustracyjny oraz archiwalny zaczerpnięty został nie tylko ze zbiorów instytucji państwowych (archiwa, muzea, biblioteki), ale także z kolekcji osób prywatnych.

Żuławski Park Historyczny czynny jest od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-16.00.

Uwaga! Aby zwiedzić wystawę, należy uprzednio skontaktować się z biurem Żuławskiego Parku Historycznego.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zapraszamy!

do góry