Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz «nie», wychodzi «tak». Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim” – Pelplin, 23 kwietnia – 7 czerwca 2013

W dniach od 23 kwietnia do 7 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie (ul. Sambora 5a) prezentowana jest wystawa pt. „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz «nie», wychodzi «tak». Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim”. Autorem scenariusza wystawy jest Krzysztof Drażba, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN.

Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce (premiera wystawy miała miejsce w Gdańsku, w lutym ubiegłego roku). Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałki w godz. 9.00-17.00, we wtorki, środy i piątki w godz. 8.00-16.00, w czwartki w godz. 8.00-18.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie!

do góry