Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu” – Słupsk, 19 kwietnia – 9 maja 2013

Od 19 kwietnia do 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku (ul. Grodzka 3) prezentowana jest wystawa pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. V Wileńska Brygada AK na Pomorzu”. Autorkami wystawy są Izabela Brzezińska, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN oraz Marzena Kruk, naczelnik archiwum gdańskiego oddziału IPN.

Wystawę można zwiedzać godzinach pracy biblioteki (poniedziałek-piątek godz. 11.00-19.00, sobota godz. 9.00-16.00).

Wstęp wolny, zapraszamy!

* * *

Wystawa jest próbą zaprezentowania szerszemu odbiorcy tragicznej, ale i bohaterskiej zarazem historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która działała na Pomorzu w latach 1945-1946. 

Na 21 panelach przedstawiono w zarysie zarówno dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 r. i na Białostoczyźnie w 1945 r., jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu, w latach 1945-1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Osobne miejsce na wystawie poświęcono działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz próbom upamiętnienia poległych, przez dziesięciolecia zapomnianych lub oczernianych, „Żołnierzy Wyklętych” 5 Wileńskiej Brygady AK. Materiał ilustracyjny zaprezentowany na panelach wystawy pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.

do góry