Nawigacja

Aktualności

Prezentacja II tomu „Encyklopedii Solidarności” – Gdańsk, 3 kwietnia 2013

  • O projekcie „Encyklopedii Solidarności" mówił także dr Grzegorz Waligóra (BEP IPN)
  • Tuż przed rozpoczęciem spotkania
  • Zebranych gości wita dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr hab. Mirosław Golon

3 kwietnia br. w historycznej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1) odbyło się spotkanie, podczas którego został zaprezentowany II tom „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”.

„Encyklopedia Solidarności” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenie, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oficyny Wydawniczej Volumen. To pierwsze realizowane na tak dużą skalę przedsięwzięcie, dokumentujące walkę polskiej opozycji, oddające należne jej bohaterom miejsce w historii i ludzkiej pamięci. Są tutaj biogramy, hasła dotyczące regionów, prasy podziemnej, kultury niezależnej i bardzo dużo faktów z lat 1976–1989. „Solidarność” tworzyli bowiem w większości ludzie, o których nie czytaliśmy na pierwszych stronach bibuły, bezimienni działacze najpierw legalnych struktur związkowych, a później podziemia, drukarze, grupy oporu i wielu innych walczących za naszą i waszą wolność. „Encyklopedia Solidarności”, publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Aktualny, pełny zasób „Encyklopedii” jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl . Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramy i hasła rzeczowe.

W spotkaniu w Gdańsku wziął udział Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz oraz redaktor naczelny II tomu „Encyklopedii Solidarności” dr Grzegorz Waligóra. W dyskusji głos zabrał także historyk z gdańskiego oddziału IPN, jeden ze współautorów haseł w encyklopedii i badacz gdańskiego regionu NSZZ „Solidarność”, Arkadiusz Kazański. Prezentację poprowadził dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr hab. Mirosław Golon.

Podczas spotkania w Sali BHP Stoczni Gdańskiej można było nabyć w promocyjnych cenach zarówno „Encyklopedię Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”, jak i wydawnictwa gdańskiego oddziału IPN. 

W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób.

do góry