Nawigacja

Aktualności

Spektakl „«Nil» – historia bohatera” połączony z prezentacją albumu „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach komunistycznych represji 1944–1956” – Gdańsk, 22 lutego 2013

  • Finałowy utwór spektaklu „»Nil« – historia bohatera"
  • Na widowni Teatru „Miniatura" zasiadło ok. 320 osób
  • Zebranych gości wita dr hab. Grzegorz Berendt, naczelnik OBEP IPN Gdańsk
  • Jacek Pawłowicz prezentuje album „Śladami zbrodni..."

W związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” gdański oddział IPN zorganizował specjalne spotkanie, które swoim charakterem wpisało się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych (święto obchodzone jest 1 marca).

Spotkanie w Teatrze Miniatura w Gdańsku-Wrzeszczu (al. Grunwaldzka 16) rozpoczęło się o godz. 17.30 prezentacją jednej z najnowszych publikacji IPN, albumu „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach komunistycznych represji 1944–1956”. Wydawnictwo przedstawił Jacek Pawłowicz, historyk z pionu edukacyjno-naukowego warszawskiego oddziału IPN. Podczas trwania spotkania czynne było we foyer teatru stoisko, na którym w promocyjnych cenach oferowano wydawnictwa IPN.

Po prezentacji albumu zebrani goście i widzowie (ponad 320 osób) obejrzeli prezentację multimedialną pt. „August Emil Fieldorf (1895–1953). «Frangas non flectes»”, przygotowaną przez archiwistów z gdańskiego oddziału IPN – Annę Dymek, Karola Lisieckiego i Janusza Juracha. W sposób syntetyczny, ale zarazem atrakcyjny przybliżyła ona postać generała. Wykorzystano m.in. rzadko publikowane materiały, takie jak zdjęcia ze zbiorów rodziny gen. Fieldorfa czy relację jego żony (nagraną w 1977 r.).

Po krótkiej przerwie na poczęstunek rozpoczeła się główna atrakcja spotkania – napisany specjalnie na tę okazję spektakl o charakterze historyczno-wspomnieniowym pt. „«Nil» – historia bohatera”.

Utwory muzyczne w wykonaniu czwórki wokalistów z grupy teatralnej „Eksperyment” (Weroniki Very Korthals, Krzysztofa Rogockiego, Krzysztofa Majdy i Dawida Życzko) przeplatane były krótkimi sekwencjami nagrań aktorów cytujących wypowiedzi ludzi, którzy znali generała Fieldorfa osobiście – m.in. jego dawnego towarzysza broni, żony oraz córki. W rolę konferansjera, zapowiadającego poszczególne piosenki, przybliżającego tło historyczne prezentowanych wydarzeń czy recytującego fragmenty wybranych wierszy, wcielił się aktor Krzysztof Bartoszewicz.

Autorem tekstów piosenek, przygotowanych po części specjalnie z okazji 60. rocznicy śmierci generała, jest Tomasz Pohl, kompozycji i aranżacji – Cezary Paciorek, a wizualizacji towarzyszących spektaklowi – Wojciech Ostrowski. Nad całością pieczę sprawował – jako scenarzysta i reżyser – Wojciech Rybakowski.

Kolejne spotkania (w marcu i kwietniu) zaplanowano m.in. w Gdyni, Elblągu, Bydgoszczy, Toruniu, Kwidzynie, Chojnicach i Starogardzie Gdańskim.

Organizatorem spotkania był pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN.

do góry