Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „80 milionów” oraz spotkanie „(Va)bank »$olidarności«, czyli… jak (o)grać esbeka” – Gdańsk, 3 grudnia 2012

3 grudnia br. w Multikinie Gdańsk (al. Zwycięstwa 14) odbył się bezpłatny pokaz filmu pt. „80 milionów” (2011 r., reż. Waldemar Krzystek). Po projekcji rozpoczęło się spotkanie pt. „(Va)bank »$olidarności«, czyli… jak (o)grać esbeka” z Piotrem Głowackim (aktorem) i Andrzejem Kołodziejem (działaczem opozycyjnym) oraz dyskusja poświęcona filmowi i zagadnieniom w nim przedstawionym. Spotkanie poprowadzili dr Daniel Wicenty oraz Krzysztof Drażba, historycy z gdańskiego oddziału IPN.

Organizatorem spotkania było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

O filmie:

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji Służby Bezpieczeństwa konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego młodzi działacze „Solidarności” postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze SB podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonującą rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie (za: Kino Świat).

Goście:

Piotr Głowacki
– absolwent krakowskiej PWST, od 2008 r. aktor Teatru Starego w Krakowie. Na ekranie zadebiutował w 2003 r., a w 2011 r. został wyróżniony nagrodą Flisak Tofifest, przyznawaną młodym twórcom związanym z regionem kujawsko-pomorskim. Odtwórca ról m.in. w „Domu Złym”, „1920. Bitwie Warszawskiej” oraz „Barwach szczęścia”. W filmie „80 milionów” wcielił się w postać demonicznego kapitana SB Sobczaka, bezwzględnie zwalczającego działaczy „Solidarności”.

Andrzej Kołodziej – działacz WZZ Wybrzeża, drukarz niezależnego pisma „Robotnik Wybrzeża”, w 1979 r. sygnatariusz Karty Praw Robotniczych. W sierpniu 1980 r. organizował strajk w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W 1984 r. był współzałożycielem Solidarności Walczącej Oddziału Trójmiasto. Rozpracowywany przez aparat bezpieczeństwa PRL. W 2000 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska, a w 2006 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

do góry