Nawigacja

Aktualności

„Za kotarą i w cieniu urny” – zajęcia przy wystawie „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim” – Warszawa, 28 września 2012

W dniach 21 września – 19 października 2012 r. w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego przy al. Wilanowskiej 204 w Warszawie jest prezentowana wystawa „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim”, przygotowana przez OBEP IPN w Gdańsku.

Z tej okazji dn. 28 września 2012 r. autor wystawy Krzysztof Drażba poprowadził zajęcia dla uczniów.

W programie:

  • „Siła głosu” – „referendum” wśród uczestników spotkania
  • „Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum” – prelekcja i prezentacja multimedialna
  • zwiedzanie wystawy

Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego.
Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały do wystawy pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych.

Organizatorem lekcji muzealnej 28 września 2012 r. jest Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
 

do góry