Nawigacja

Aktualności

Uroczystości Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu – Toruń, 26–27 września 2012

26 i 27 września br. w Toruniu odbyły się oficjalne uroczystości Dnia Polskiego Państwa Podziemnego (27 września 1939 r. utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, co zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego).

Na tegorocznych obchodach (26 września) był obecny m.in. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński. Złożył kwiaty na grobie generał Elżbiety Zawackiej, wziął udział w spotkaniu z uczniami toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego, a także spotkał się z przedstawicielami działającej w Toruniu Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek (po spotkaniu z Radą odbyła się konferencja prasowa). Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia obchodów było jednak o godz. 16.00 otwarcie dwóch historycznych wystaw plenerowych na Starym Rynku w Toruniu (przygotowanych przez pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN, w którego w skład wchodzi także Delegatura IPN w Bydgoszczy), a także późniejsza debata poświęcona polityce historycznej.

Organizatorami tegorocznych obchodów są pion edukacyjno-naukowy Delegatury IPN w Bydgoszczy oraz Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek, jak również Urząd Miasta Torunia oraz I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Program uroczystości 26 września:

godz. 10.00
uroczyste złożenie kwiatów na gronie Gen. Elżbiety Zawackiej na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego

godz. 11.00
spotkanie dr. Łukasza Kamińskiego z młodzieżą z I LO w Toruniu – wystąpienie oraz dyskusja na temat działalności edukacyjnej IPN

godz. 11.40
prezentacja wydawnictw IPN poświęconych II wojnie światowej, w tym najnowszej publikacji wydanej przez IPN wspólnie z Państwowym Muzeum Stutthof pt. Pamiętam, pamiętamy… Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945. Materiały edukacyjne.
W prezentacji weźmie udział także Marcin Owsiński z Państwowego Muzeum Stutthof.

W trakcie spotkania w I LO do nabycia wydawnictwa IPN i Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej

godz. 12.45
spotkanie z radą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek

godz. 13.30
konferencja prasowa Prezesa IPN (w siedzibie Fundacji, przy ul. Podmurnej 93)

godz. 16.00    
otwarcie bloku wystaw przygotowanych przez historyków, pracowników gdańskiego oddziału IPN: „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu południowym” oraz „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. V Wileńska Brygada AK na Pomorzu”. Wystawy na Starym Rynku w Toruniu będą prezentowane przez dwa tygodnie.

godz. 16.30
debata zorganizowana w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu (w ramach działalności Klubu Dyskusyjnego „Szewska Pasja”) pt. „Polityka historyczna jako powinność państwa i obywateli”. W debacie wezmą udział dr Łukasz Kamiński (Prezes IPN), prof. dr hab. Krzysztof Mikulski (Prezes PTH), prof. dr hab. Wojciech Polak (UMK/ECS), prof. Andrzej Zybertowicz (UMK), dr hab. Mirosław Golon (UMK/IPN).

Program uroczystości 27 września:

godz. 10.00
msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego (kościół garnizonowy pw. św. Katarzyny)

godz. 10.40
złożenie kwiatów pod obeliskiem „Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ-AK”

do góry