Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu” – Malbork, 17–20 września 2012

Od 17 do 20 września br. w Ratuszu na Starym Mieście w Malborku jest prezentowana wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. V Wileńska Brygada AK na Pomorzu”.

Autorkami wystawy są Izabela Brzezińska, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN, oraz Marzena Kruk, naczelnik archiwum gdańskiego oddziału IPN. Oficjalne otwarcie będzie miało miejsce ok. godz. 12.30, tuż przed spektaklem pt. „Wyklęci” Teatru Nie Teraz.

Organizatorami prezentacji wystawy w Malborku są tamtejszy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK oraz pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN.

Wystawę można zwiedzać w godzinach 9.30–17.30, wstęp wolny!

Wystawa, której premiera miała miejsce na początku lipca br. w Lubichowie (pow. starogardzki), była do tej pory prezentowana w Sopocie oraz w Szymbarku.

* * *

Wystawa jest próbą zaprezentowania szerszemu odbiorcy tragicznej, ale i bohaterskiej zarazem historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która działała na Pomorzu w latach 1945–1946. Na 21 panelach przedstawiono w zarysie zarówno dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 r. i na Białostoczyźnie w 1945 r., jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu, w latach 1945–1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Osobne miejsce na wystawie poświęcono działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz próbom upamiętnienia poległych, przez dzięsięciolecia zapomnianych lub oczernianych, Żołnierzy Wyklętych 5 Wileńskiej Brygady AK. Materiał ilustracyjny zaprezentowany na wystawie pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.
 

do góry