Nawigacja

Aktualności

Uroczyste obchody 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i wernisaż wystawy „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani” – Bydgoszcz, 17 września 2012

  • Wystawa przygotowana przez rzeszowski oddział IPN prezentowana jest na Starym Rynku w Bydgoszczy od 17 września 2012
  • Uczestnicy uroczystości poświęconej 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
  • Zwiedzanie wystawy, która towarzyszyła uroczystościom na Starym Rynku w Bydgoszczy

Uroczyste obchody 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę rozpoczęły się 17 września br. w Bydgoszczy mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze Bydgoskiej. Po mszy św. odbyła się na bydgoskim Starym Rynku patriotyczna manifestacja, której częścią był Marsz Sybiraków. Po niej nastąpiło wręczenie odznaczeń, a także zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego.

O godz. 13.00 na Starym Rynku w Bydgoszczy, w ramach uroczystych obchodów 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, otwarta została wystawa „Sybiracy. Zesłańcy. Deportowani” autorstwa historyków z pionu edukacyjno-naukowego rzeszowskiego oddziału IPN. Otwarcia wystawy dokonał dr hab. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mes, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Ordynariusza Bydgoskiego ks. Biskupa Jana Tyrawy. W organizację uroczystości zaangażował się także oddział bydgoski Związku Sybiraków.

Wystawa na bydgoskiej Starówce będzie prezentowana do 24 września. Zapraszamy!

* * *

Wystawa ukazuje historię deportacji ludności polskiej w głąb Rosji i Związku Sowieckiego w latach 1768–1956 oraz prezentuje materiały przekazane przez byłych zesłańców zamieszkujących obecnie teren województwa podkarpackiego. Autorzy ekspozycji wykorzystali nie tylko fotografie i dokumenty, ale również ocalałe z zesłania pamiątki. Część wystawy poświęcono działalności Związku Sybiraków i jego staraniom zmierzającym do przywracania pamięci o Golgocie Wschodu.
 

do góry